Przekwalifikowanie zawodowe – dlaczego się na nie decydujemy?

Powodów, dla których chcemy zmienić obszar zawodowy, są dziesiątki. Najczęściej jest to:

• Niska satysfakcja z pracy wynikająca nie tyle z tego, gdzie się pracuje, ale tego, co lub jak się robi. Najczęściej u źródeł jest niedopasowanie pod względem wewnętrznej motywacji, a efektem wypalenie zawodowe.
• Zmiana wartości w życiu – kiedyś zależało ci na dużych pieniądzach i spłacie kredytu, a teraz ważniejszy stał się tzw. work-life balance.
• Szklany lub finansowy sufit – na wyższe stanowisko bądź lepsze zarobki w danej branży nie ma szans.
• Odkrycie swoich mocnych stron i talentów – zacząłeś karierę wcześnie, przypadkowo bądź w wyniku namowy rodziców. Po latach orientujesz się, że nie wykorzystujesz mocnych stron, a to uniemożliwia ci osiągnięcie sukcesu. Jeśli zostaniesz tam, gdzie jesteś, zawsze będziesz tylko mierny.
• Zmiany gospodarcze owocujące wygaszaniem niektórych stanowisk. Choć tego na co dzień nie zauważamy, w ciągu ostatnich lat wiele stanowisk zostało zlikwidowanych bądź mocno zredukowanych. Pracowników zastąpiły automaty i aplikacje.

Czytaj więcej...

Piotr Sosnowski / interviewme

Pierwsza praca - jak ją znaleźć jeszcze na studiach? [7 porad]


1. Pasje.

Dbaj o swoje pasje! Rozwijaj je. Lubisz muzykę? Spróbuj zorganizować, nawet za małe pieniądze, imprezy lub wydarzenia. Na początek będziesz zadowolony ze sprawdzenia się i nabycia nowych umiejętności. Znasz się na czymś lepiej niż inni? Stań się pasjonatem. Załóż bloga, potem możesz oprzeć na nim sklep internetowy. W pewnym momencie może dzielić Cię tylko krok od tego, by hobby stało się Twoim źródłem utrzymania!

Nawet, jeśli się nie uda - ciekawe zainteresowania pozwolą Ci wyróżnić się wśród innych kandydatów. Jeśli potrafisz na rozmowach kwalifikacyjnych z pasją opowiadać o tym, co kochasz – dla pracodawcy to znak, że potrafisz się zaangażować w pracę. Jeśli tylko uznasz ją za intersującą. Zobacz, jak opisać zainteresowania w CV.

Czytaj więcej...

Piotr Sosnowski / interviewme

Jak napisać pierwsze CV studenta bez doświadczenia (8 porad + Wzór)

Jak napisać pierwsze CV studenta?

Zacznij od tego:

Na początku zwróć uwagę na układ CV, który powinieneś zastosować.

Na samej górze powinno się znaleźć Twoje podsumowanie zawodowe. Najlepiej, jeśli zajmie maksymalnie 3 linijki w dokumencie.

Czytaj więcej...

Chronologiczne, funkcjonalne, a może mieszane? Przekonaj się, które CV najlepiej pomoże Ci zaprezentować swoją kandydaturę i spełnić oczekiwania rekruterów. Najważniejsze, żeby życiorys był dopasowany do konkretnej oferty pracy i przedstawiał doświadczenie zawodowe, kwalifikacje i kluczowe umiejętności.

Czytaj więcej...

Dobrze napisany życiorys zaowocuje zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną i zwiększy szansę na zatrudnienie w wybranej firmie. Potencjalnego pracodawcę z pewnością zainteresuje opis doświadczenia zawodowego, największe osiągnięcia kandydata i krótkie podsumowanie na temat celów.

Czytaj więcej...

Pod pojęciem: negocjowanie warunków zatrudnienia kryje się nie tylko możliwość zwiększenia wynagrodzenia. Systemy bonusowe, praca zdalna, a także dostęp do prywatnej opieki medycznej – to tylko przykładowe benefity, które warto wziąć pod uwagę podczas rozmowy z pracodawcą.

Czytaj więcej...