Piotr Sosnowski / interviewme

Pierwsza praca - jak ją znaleźć jeszcze na studiach? [7 porad]


1. Pasje.

Dbaj o swoje pasje! Rozwijaj je. Lubisz muzykę? Spróbuj zorganizować, nawet za małe pieniądze, imprezy lub wydarzenia. Na początek będziesz zadowolony ze sprawdzenia się i nabycia nowych umiejętności. Znasz się na czymś lepiej niż inni? Stań się pasjonatem. Załóż bloga, potem możesz oprzeć na nim sklep internetowy. W pewnym momencie może dzielić Cię tylko krok od tego, by hobby stało się Twoim źródłem utrzymania!

Nawet, jeśli się nie uda - ciekawe zainteresowania pozwolą Ci wyróżnić się wśród innych kandydatów. Jeśli potrafisz na rozmowach kwalifikacyjnych z pasją opowiadać o tym, co kochasz – dla pracodawcy to znak, że potrafisz się zaangażować w pracę. Jeśli tylko uznasz ją za intersującą. Zobacz, jak opisać zainteresowania w CV.

 
2. Jak znaleźć pierwszą pracę? Wykorzystaj organizacje studenckie!
Dlaczego warto? Dostęp do szkoleń, zdobyte doświadczenie i znajomości (także międzynarodowe) oraz wpis w CV są bezcenne. Organizacje studenckie często mają budżety eventowe i sprawnie prowadzą swoje flagowe projekty. W korporacji czasami trzeba kilka lat pracy, by otrzymać samodzielny projekt. Tutaj jest to prostsze, ale trzeba wykazać się dużym samozaparciem. Sprawdź najpopularniejsze w Polsce organizacje: ESN, AIESEC, AEGEE i organizacje stowarzyszone w PROM. Sprawdź, jak znaleźć pracę w czasach, gdy zwykłe CV nie wystarcza.

 
3. Zadbaj o języki obce. Wyjeżdżaj!

Zrób wszystko żeby wyjechać, chociaż na jeden semestr za granicę. Oprócz niesamowitych wrażeń z wyjazdu wyniesiesz cenne doświadczenia, znajomości i znacznie lepszą znajomość języków obcych. Nie uzależniaj wyjazdu od znajomych z Polski - na miejscu poznasz fascynujące osoby i im mniej będziesz mówił w języku ojczystym, tym więcej się nauczysz. Korzystaj z każdej możliwości: Erasmus, au pair, work&travel.

Nie ograniczaj się do najpopularniejszych języków. Dzisiaj, jeśli nie mówisz superbiegle to angielsku to i tak jesteś jednym z wielu. Pomyśl dodatkow o mniej popularnych językach jak norweski, chiński lub rosyjski. Za parę lat ich znajomość, nawet w stopniu średnio-zaawansowanym, może dać Ci olbrzymią przewagę na rynku pracy.

 
4. Zadbaj o wizerunek w sieci.
 
Przejrzyj wszystko, co znajdziesz na swój temat w Google. Pracodawcy sprawdzają profile kandydatów w mediach społecznościowych. Zdjęcia z imprez udostępnione na Facebooku, przysporzą Ci popularności wśród znajomych, ale mogą przekreślić Cię w oczach pracodawcy. Zadbaj o odpowiednie ustawienia prywatności.  Jeśli po wpisaniu swoich danych w Google znajdziesz rzeczy, które nie powinny się tam znaleźć, tu znajdziesz formularz z wnioskiem o usunięciem danych w Google.

Jak znaleźć pracę? Pokazać się! Koniecznie załóż profil na LinkedIn i powoli twórz sieć profesjonalnych kontaktów. Nigdy nie wiadomo, kto pomoże Ci w dostaniu pierwszej pracy lub chociaż powiadomić o rekrutacji w firmie, w której chcesz pracować.

 
5. Czy pracować za darmo dla doświadczenia?
 
W mniejszych firmach często można liczyć jedynie na możliwość odbycia bezpłatnych praktyk. Te jednak często są oferowane w bardziej elastycznych godzinach pracy, dostosowanych do planu zajęć studenta. Co do zasady nie pochwalam takiej formy współpracy (choć sam tak pracowałem), bo każda praca ma określoną wartość. Solidna firma, jeśli nie da Ci zadowalającej pensji, powinna zaoferować możliwość nauki.

Ważne, by czuć, że to, co robisz prowadzi do celu. Jeżeli czujesz, że wykonujesz jedynie żmudną pracę, niczego się nie uczysz, i nie ma szansy na zmianę, poszukaj czegoś nowego. Informacji o stażach można szukać na portalach pracy, bezpośrednio na stronach www pracodawców, uczelnianych biurach kariery, targach pracy. Sprawdź też programy stażowe jak np. "Grasz o Staż".


6. Zainwestuj w profesjonalne CV i list.

Jeśli robisz coś po raz pierwszy, jest szansa, że rezultat będzie daleki od ideału. Zawsze jest Google i hasło "jak napisać CV", ale pamiętaj, że w dużej mierze otrzymasz śmieciowe i podstawowe rady, według których CV przygotuje większość kandydatów. Jeśli sciągniesz sobie z internetu przepis na wykwintne danie, to pewnie coś ugotujesz, ale nie będzie to jakość godna restauracji z gwiazdką Michellin.


7. Wyróżnij się i bądź lepszy od innych.

Twoi konkurenci też nie mają doświadczenia, więc pomyśl jak być lepszym i co możesz wykorzystać, jako argument na swoją korzyść.  Wykaż związek między pracą magisterską, a przyszłymi obowiązkami zawodowymi.  Zaproponuj ciekawe rozwiązanie dotyczące firmy, do której aplikujesz. Wyszukaj w dotychczasowych doświadczeniach wszystko, co może się przydać w przyszłej pracy. Pomyśl, czego możesz dać więcej niż inni kandydaci.
 
Większość wyśle CV na adres z ogłoszenia, więc jeśli Ci naprawdę zależy to znajdź osobę odpowiedzialną za rekrutację na LinkedIn. Możesz wykupić konto na miesiąc i napisać wiadomości do 10 najważniejszych osób. Tu zostaniesz łatwiej zauważony niż 300 innych kandydatów. Możesz też ustalić imię i nazwisko tej osoby i napisać do niej wiadomość. Maile firmowe zazwyczaj tworzone są według tej samej zasady: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., więc znając imię i nazwisko rekrutera, łatwo ustalisz adres. Nie zaczynaj maila standardowo od "W odpowiedzi na ogłoszenie..." tylko zareklamuj się i daj się zapamiętać.

 
Jak znaleźć pierwszą pracę? Podsumowanie.

Byle jaka praca bywa gorsza niż jej brak – presja zapełniania CV jakimkolwiek doświadczeniem jest coraz silniejsza. Potem pojawia się opcja pozostania w firmie, dalej awans a po kilku latach zdajemy sobie sprawę, że zostaliśmy specjalistą w czymś, czego do końca nie lubimy. Jeśli chcesz być w życiu szczęśliwy, rób to, co lubisz!

Szukając pierwszych doświadczeń staraj się żeby każdy krok, nieważne jak mały, kierował Cię w stronę celu. Sytuacja ekonomiczna, jest trudna, uczelnie kształcą niepraktycznie i tak ogólnie jest… słabo. Znasz takie słowa, prawda? Musisz skończyć z takim myśleniem i pamiętać, że w dalszym ciągu 76% młodych ma pracę, a część z nich, jeśli są dobrzy i mają trochę szczęścia, robią naprawdę ciekawe rzeczy za atrakcyjne pieniądze. Dlatego, za każdym razem, gdy będziesz poszukiwał wymówki spróbuj jednak znaleźć sposób.


Żródło: https://interviewme.pl/blog/jak-znalezc-pierwsza-prace-a