20 grudnia 2024 Uczelnia zmieniła nazwę na AKADEMIA KULTURY FIZYCZNEJ im. Bronisława Czecha w Krakowie
AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO im. Bronisława Czecha w Krakowie to jedna z najlepszych uczelni prowadzących badania naukowe oraz kształcenie w dyscyplinie nauk o kulturze fizycznej. Jest to zatem czołowa w Polsce uczelnia kształcąca w sposób profesjonalny, efektywny i nowoczesny.
Poza osiągnięciami naukowymi krakowska AWF może również poszczycić się wybitnymi wynikami sportowymi, i to w skali międzynarodowej, naszych studentów i absolwentów. Najlepszym tego przykładem są nazwiska medalistów olimpijskich Kamila Stocha, Luizy Złotkowskiej, Natalii Czerwonki, Radosława Zawrotniaka czy też czołowej tenisistki świata Agnieszki Radwańskiej. Pracę doktorską obroniła tu również najlepsza polska sportsmenka ostatniego dziesięciolecia, Justyna Kowalczyk.
Początki krakowskiej AWF sięgają 1893 roku, kiedy to na Uniwersytecie Jagiellońskim zainicjowano 2-letni kurs naukowy dla kandydatów na nauczycieli gimnastyki w szkołach średnich i seminariach nauczycielskich. Kurs prowadzony był przy Wydziale Lekarskim UJ , a w 1913 roku przekształcony został w 2-letnie Studium Wychowania Fizycznego. Kurs, a następnie Studium Wychowania Fizycznego były pionierską instytucją uniwersyteckiego kształcenia nauczycieli WF w Polsce. Kontynuacją idei uniwersyteckiego kształcenia nauczycieli WF było 3-letnie Studium Wychowania Fizycznego utworzone w 1927 r. przy Wydziale Lekarskim UJ. W 1950 r. Studium przekształcono w samodzielną Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego. W roku 1972 uczelnia otrzymała nazwę Akademii Wychowania Fizycznego, a wkrótce po tym nadano jej imię Bronisława Czecha.
Akademia Wychowania Fizycznego jest państwową uczelnią wyższą, w której studiuje prawie 4 tys. młodych ludzi. Posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora i doktora habilitowanego nauk o kulturze fizycznej. AWF prowadzi studia pierwszego i drugiego stopnia oraz Szkołę Doktorską.
Kształcenie odbywa się w ramach trzech wydziałów na następujących kierunkach:
- Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu
- Wydział Rehabilitacji Ruchowej
- Wydział Turystyki i Rekreacji
Od 1988 r. w Uczelni prowadzone są również studia doktoranckie a od 2020 działa Szkoła Doktorska.
Działalność dydaktyczna i naukowa prowadzona jest przez wysokokwalifikowaną kadrę liczącą ok. 270 nauczycieli akademickich, dla których, co ważne, AWF w Krakowie jest podstawowym miejscem pracy.
Prężnie działające Centrum Edukacji Zawodowej organizuje studia podyplomowe, kursy instruktorskie i trenerskie w różnych dyscyplinach sportu, stwarza możliwość dokształcania i nabywania nowych kwalifikacji:
- Sport (kursy instruktorskie, trenerskie)
- Rekreacja (kursy instruktora rekreacji ruchowej)
- Fizjoterapia Wellness i SPA
- Bezpieczeństwo i ratownictwo
- Turystyka, integracja, animacja, wypoczynek
- Warsztaty, szkolenia, konferencje
- Studia podyplomowe
Na rozległych terenach AWF w Krakowie nieustannie rozbudowywany jest nowoczesny kampus akademicki z profesjonalnymi obiektami sportowymi. Na terenie uczelni studenci i sportowcy mogą także korzystać ze stadionu lekkoatletycznego z nowoczesną bieżnią tartanową, hali zespołowych gier sportowych, hali do tenisa ziemnego, profesjonalnej hali gimnastycznej oraz boisk do siatkówki plażowej. Do dyspozycji jest również boisko do piłki nożnej, tunel lekkoatletyczny z bieżnią tartanową, ścianka wspinaczkowa, kompleks krytych pływalni wraz z zapleczem odnowy biologicznej.
Najważniejszym obiektem uczelni jest budynek główny mieszczący sale wykładowe, bibliotekę, pracownie i laboratoria oraz aulę z łączną liczbą 350 miejsc siedzących. Na terenie kampusu AWF mieszczą się również trzy domy studenckie, w których może mieszkać około 1000 osób oraz obszerny parking.
W ramach oferty kulturalnej uczelnia proponuje działalność w Zespole Tańca Ludowego „Krakowiak”. Na terenie uczelni funkcjonuje również Klub Studencki „Madness”. Uczelnia prowadzi także bogatą działalność wydawniczą wydając punktowane czasopisma naukowe z dziedziny nauk o kulturze fizycznej oraz publikacje w ramach serii „Monografie” oraz „Podręczniki”.
Gwiazdy Sportu – studenci i absolwenci AWF w Krakowie
Jak przystało na uczelnię, w której sport odgrywa ważną rolę, AWF w Krakowie może pochwalić się sportowymi wynikami swoich studentów i absolwentów na najwyższym światowym poziomie. Absolwentem AWF jest dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi, mistrz świata i zwycięzca Pucharu Świata w skokach narciarskich, Kamil Stoch. Wraz z obecnym studentem Maciejem Kotem, zdobyli także medal MŚ w drużynie. W AWF studiuje również Agnieszka Radwańska, która na swoim koncie ma m.in. II miejsce w tenisowym rankingu WTA i finał Wimbledonu oraz kilkanaście zwycięstw w turniejach WTA. Radwańska wygrała juniorskie turnieje wielkoszlemowe Wimbledon 2005 i French Open 2006. Jej młodsza siostra Urszula również jest znakomitą tenisistką i także studentką krakowskiej AWF.
Medalistkami olimpijskimi w zmaganiach drużynowych są panczenistki Luiza Złotowska (brązowa medalistka z Vancouver i srebrna z Soczi) oraz Natalia Czerwonka (srebrna medalistka z Soczi), mające na swoim koncie także medale mistrzostw świata. Szpadzista Radosław Zawrotniak srebrny medal olimpijski wywalczył w drużynie szermierczej podczas igrzysk w Pekinie. Warto w tym gronie wymienić naszych absolwentów, obecnych pracowników Zakładu Lekkiej Atletyki: Grzegorza Sudoła – srebrnego medalistę mistrzostw Europy w chodzie sportowym oraz Marcina Nowaka, który w mistrzostwach Europy w sztafecie 4x100 m wywalczył srebrny i brązowy medal.
Studenci AWF mają możliwość wyczynowego uprawiania sportu w Klubie Sportowym AZS AWF w Krakowie, funkcjonującym sprawnie dzięki wydatnej pomocy uczelni. W sekcjach: lekkiej atletyki, szermierki, wioślarstwa, kajakarstwa slalomowego, teakwondo olimpijskim i gimnastyki sport uprawia blisko 800 osób w tym ok. 500 studentów i absolwentów uczelni. Wśród nich prawie 300 studentów reprezentuje uczelnię w Akademickich Mistrzostwach Małopolski oraz Akademickich Mistrzostwach Polski, w których AWF w Krakowie od kilku lat zajmuje czołowe lokaty. Reprezentanci AZS AWF w Krakowie zdobywają najwyższe laury w kraju, ustanawiają rekordy Polski i z powodzeniem reprezentują nasz kraj w zawodach międzynarodowych oraz Igrzyskach Olimpijskich. O bardzo wysokim poziomie sportowym tych sekcji świadczy również rywalizacja drużynowa, w której od wielu lat akademicy z Krakowa plasują się w ścisłej czołówce krajowej.