Studia to doskonały czas na praktyki, które są przede wszystkim świetnym sposobem na praktyczną naukę zawodu i zdobycie doświadczenia zawodowego. Odbywanie praktyk zawodowych stanowi jeden z najważniejszych elementów kształcenia. Dzięki nim zaczynasz budować swoją karierę. Na studiach głównie uczysz się teorii a w czasie praktyk możesz zweryfikować wiedzę w praktyce. Nie ma lepszego sposobu na zdobycie doświadczenia zawodowego, niż rozpoczęcie pracy związanej z przyszłym zawodem. 

Podczas praktyk studenckich masz możliwość zweryfikować wiedzę zdobytą podczas studiów. To również czas, kiedy możesz przekonać się czy posiadasz predyspozycje do wykonywania wybranego zawodu. Możesz poznać swoje mocne i słabe strony, które są przydatne w danej branży oraz ocenić jak odnajdujesz się w wybranym przez siebie zawodzie. Pracujesz pod okiem profesjonalistów, dzięki którym nabędziesz odpowiednie kompetencje potrzebne do pracy w danej branży. Pomogą także poznać funkcjonowanie firmy.  

To niecodzienna sytuacja na zdobycie pierwszych kontaktów z pracodawcami, które możesz wykorzystać w trakcie kolejnych etapów budowania własnej kariery zawodowej. Podczas stażu prawdopodobnie poznasz dużo osób, które będą miały wpływ na dalszą Twoją karierę.

Praktyka w wartościowej firmie jest dobrze postrzegana przez każdego pracodawcę. Na rozmowach kwalifikacyjnych często padają pytania o aspekty związane z zrealizowaną praktyką zawodową oraz wykonywanymi w jej ramach obowiązkami. Właśnie w ten sposób wzbogacasz swoje CV oraz wykazujesz się inicjatywą i dążeniem do realizacji celów zawodowych. Często okazuje się, że praktyka zawodowa jest dla studenta przepustką do zdobycia wymarzonej pracy. Dzięki temu  przyszły pracodawca zyskuje pewność, że potencjalny pracownik ma realną wiedzę o zawodzie i zależy mu na poszerzaniu kwalifikacji. Fakt odbycia praktyki i jej przebieg można również wykorzystać przy negocjacji wynagrodzenia.

Podczas ubiegania się o praktyki prawdopodobnie odbędziesz również rozmowę z rekruterem co pozwoli Ci zapoznać się z procesem rekrutacji, w którym będziesz uczestniczyć w przyszłości. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze praktyk? 

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na doświadczenie danej firmy w organizacji praktyk. Przedsiębiorstwa, które od dłuższego czasu organizują praktyki, zazwyczaj bardzo szczegółowo i dokładnie opracowują plan ich przebiegu. Dzięki temu praktykant jest sprawnie wdrażany w nowe obowiązki oraz sukcesywnie wykonuje przemyślane zadania. 

Ważnym aspektem jest także pozycja firmy w branży. Rozpoznawalność firmy nie gwarantuje, że praktyka będzie przeprowadzona na wysokim poziomie, nie mniej zwiększa na to szansę. Ponadto doświadczenie w cenionej firmie jest dobrze odbierane przez pracodawców.

Szczegółowy opis programu praktyk pomaga stwierdzić czy firmie zależy na jakości przekazywanego doświadczenia. Dogłębne zapoznanie się z nimi daje podstawy do tego, by zorientować się, jakie doświadczenie i kompetencje praktykant rozwinie. Nawet najlepszy opis nie daje gwarancji, że praktyki będą wartościowe, ale daje pewien pogląd o podejściu firmy do tego rodzaju działań.

Warto zasięgnąć opinię na temat odbywania praktyk w danej firmie od osób, które już tam pracowały. Zawsze warto dowiedzieć się od poprzednich uczestników czy praktyki spełniły ich oczekiwania. 

Podczas spotkania rekrutacyjnego można wiele dowiedzieć się o firmie i jej kulturze organizacji. Możemy ocenić stosunek do kandydata, dowiedzieć się, czy osoba rekrutująca szanuje kandydata na praktyki, wyjaśnia wątpliwości i odpowiada na pytania, czy zbywa praktykanta, a rekrutacja prowadzona jest w pośpiechu i bez przygotowania.

Wiele firm prowadzi wieloetapowe procesy rekrutacji dla kandydatów. Jeśli firma ma sporo osób zainteresowanych praktykami i zwraca uwagę na wiedzę i umiejętności kandydatów,  to bardzo dobrze świadczy o praktykach. Oznacza to, że praktyki cieszą się powodzeniem, ponieważ są wartościowe.  Lepiej unikać przedsiębiorstw, które przyjmują na praktyki bez weryfikacji motywacji oraz umiejętności kandydata – może to oznaczać, że oczekiwania wobec praktykanta są niskie, bo praca, którą będzie wykonywał będzie pozbawiona wyzwań i nie jest wymagająca – a co za tym idzie, praktykant nie uzyska oczekiwanego doświadczenia w wybranym przez siebie zawodzie. 

 

Opracowała: Patrycja Dyl, II rok, Kierunek Turystyka i Rekreacja