Autorką artykułu jest: Julia Grochowska, III rok TiR, praktykantka w Biurze Karier

Studenci AWF w Krakowie mają możliwość przynależności do różnych kół naukowych, organizacji oraz uczestniczenia w międzynarodowych wymianach. Podejmowanie różnorodnych działań urozmaica czas studiowania, poszerza wiedzę, rozwija zainteresowania, daje przestrzeń do integrowania się z Uczelnią, a przede wszystkim innymi studentami. Każdy może znaleźć coś interesującego dla siebie. Osoby chcące poszerzać swoje zainteresowania mogą uczestniczyć w kołach naukowych, sportowcy mogą realizować swoje pasje w Klubie Sportowym Akademickiego Związku Sportowego, miłośnicy przyrody i wypraw mogą realizować zainteresowania w Kole PTTK, osoby które chcą zgłębiać wiedzę oraz zdobywać doświadczenie zawodowe w międzynarodowym środowisku mogą uczestniczyć w programie Erasmus+.

Samorząd Studencki

Samorząd Studencki AWF to jedyna reprezentacja wszystkich studentów przed władzami uczelni. Do głównych zadań URSS należą: reprezentowanie interesów studenckich, przyznawanie środków pomocy materialnej dla studentów, opiniowanie aktów prawnych dotyczących spraw studenckich, a w szczególności programów nauczania, czuwanie nad przestrzeganiem regulaminu studiów, animacja kultury studenckiej oraz współpraca międzyuczelniana na terenie Krakowa oraz całego kraju, a planowana jest także na arenie międzynarodowej. Samorząd organizuje szereg imprez kulturalnych w ciągu roku akademickiego. Są to m.in. impreza integracyjna pierwszego roku - tzw. "Bal Piórnika", studenckie Andrzejki, Wigilia studencka, Wybory Najmilszej Studentki, a oprócz tego imprezy sportowe: "Akademikiada"- rozgrywki sportowe między domami studenckimi, Puchar w narciarstwie i snowboardzie, "Studenckie dni sportu amatorskiego", turnieje piłki siatkowej plażowej i inne. Samorząd jest współorganizatorem największego w Polsce obozu adaptacyjnego dla studentów rozpoczynających swoją studencką przygodę czyli: "Campusu Akademickiego". Co roku organizowane są wybory do Samorządu Uczniowskiego, w których każdy może wziąć udział.

Koło PTTK

Koło Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego na uczelni działa od 1997 roku i podlega Oddziałowi Akademickiemu PTTK w Krakowie. Koło nr 6 zrzesza członków z Naszej Uczelni i nie tylko. Przygotowuje imprezy propagujące turystykę kwalifikowaną, zachęca do aktywnego wypoczynku i jako jego formę poleca krajoznawstwo. Członkowie koła integrują się z innymi Kołami PTTK (jest to jedno z zadań, aby całe Towarzystwo było spójne). Organizowane są wędrówki górskie oraz rajdy narciarskie. Podróże są dokumentowane w formie zdjęć oraz opowieści, prezentowanych na slajdowiskach. Koło PTTK ingeruje się w życie uczelni poprzez działania mające na celu jej promocję oraz innych organizowanych akcjach.

AWF Channel

AWF Channel to koło studenckie założone przez studentów, działające na korzyść promocji uczelni, tworząc materiały wideo i działając w Social Mediach. Zajmuje się wieloma projektami, a konta na mediach społecznościowych posiada na każdej większej platformie i aktywnie na nich działa. Członkowie uczestniczą w  wydarzeniach organizowanych przez Uczelnię oraz organizacje studenckie, dokumentując je i promując. Koło zrzesza studentów z różnych wydziałów, kierunków czy roczników. Są to osoby podchodzące z pasją do fotografii, kamery, grafiki, dziennikarstwa, organizacji i wielu innych. 

Koło PCK i Klub HDK

Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża to stała baza krwiodawstwa. Od 2007 roku działa przy AWF Akademickie Koło PCK i Klub HDK PCK. Koło może pochwalić się akcjami, m.in. takimi jak: “Wielkanoc z PCK”, “Czerwonokrzyska Gwiazda”, “Gorączka Złota”. Honorowemu dawcy krwi przysługują następujące uprawnienia: usprawiedliwiona nieobecność na zajęciach w dniu oddania krwi, świadczenie zakładów opieki zdrowotnej otwartej i aptek poza kolejnością, bezpłatne leki zgodnie z obowiązującymi przepisami, możliwość otrzymania odznaczeń państwowych, odznak i wyróżnień Polskiego Czerwonego Krzyża. Honorowy krwiodawca powinien: dbać o swój stan zdrowia, prowadzić zdrowy i higieniczny tryb życia, wyróżniać się postawą etyczną, być rzecznikiem idei honorowego krwiodawstwa i zasad działania Czerwonego Krzyża, co najmniej raz w roku bezinteresownie oddawać swoją krew lub jej składniki na rzecz anonimowego biorcy, przestrzegać przepisów dotyczących częstotliwości i ilości oddawania krwi i jej składników, przestrzegać postanowień „Regulaminu klubów honorowych dawców krwi PCK” oraz Statutu HDK.

Koło Naukowe “Azymut”

Studenckie Koło Naukowe Azymut jest organizacją studencką, działającą przy Instytucie Przedsiębiorczości i Zarządzania Wydziału Turystyki i Rekreacji. Celem Koła jest rozwój naukowy i zawodowy, zdobywanie wiedzy, kompetencji i umiejętności ponad to, co proponuje program studiów. Realizuje bardzo dużo różnych inicjatyw, które z pewnością zwiększają szansę na rynku pracy ich członkom. Są to m.in.: udział w konferencjach naukowych i wydarzeniach branżowych, organizowanie spotkań z ekspertami, szkoleń i seminariów naukowych i branżowych na Uczelni i online, tłumaczenie i pisanie artykułów naukowych, wyjazdy studyjne i integracyjne, realizowanie projektów naukowych, gromadzenie danych i tworzenie ich baz, działalność promocyjną, w tym w mediach społecznościowych, dotyczącą turystyki, hotelarstwa, marketingu, zarządzania i nowych technologii, kultury fizycznej, rekreacji i zdrowia.

Koło Naukowe Terapii Zajęciowej "Occupational Therapy"

Koło Naukowe Terapii Zajęciowej „Occupational Therapy” działa przy Katedrze Terapii Zajęciowej. Do zadań Koła należą: rozwój nauki i wiedzy studentów w zakresie terapii zajęciowej, prowadzenie prac naukowo-badawczych, promowanie Uczelni, pogłębianie ogólnej wiedzy i umiejętności, zdobywanie umiejętności praktycznych oraz promowaniem idei terapii zajęciowej. Koło prowadzi projekty związane z terapią dzieci w Sali Doświadczania Świata, terapią zajęciową pacjentów neurologicznych i psychiatrycznych oraz osób z dysfunkcją narządu wzroku.

Manual Activity Group

Głównym celem Koła jest rozwijanie wiedzy i działalności naukowej studentów w zakresie diagnostyki i terapii technikami manualnymi i nauk pokrewnych. Swoją działalność naukową publikuje na spotkaniach, wykładach, konferencjach, dyskusjach, badaniach czy obozach naukowych. Prowadzi następujące projekty: Korekcja ustawienia miednicy za pomocą tapingu sportowego a długość kroku, Porównanie metody punktów spustowych i ćwiczeń ogólnousprawniających na przewlekłe bóle lędźwiowo-krzyżowe oraz Badanie poprawy stabilności stawu skokowo-goleniowego po założeniu aplikacji kinesiology taping u osób po wielokrotnym skręceniu stawu.

Koło Naukowe Rehabilitacji Ruchowej "Szansa"

Jest to najstarsze Koło Naukowe na Wydziale Rehabilitacji Ruchowej, prowadzi działalność w trzech obszarach: naukowej (projekty badawcze, organizacja i uczestnictwo w konferencjach naukowych), szkoleniowej (prowadzenie, organizowanie warsztatów i szkoleń) oraz wolontariat (działalność w stowarzyszeniach, ośrodkach działających na rzecz osób niepełnosprawnych, hospicja, wolontariat indywidualny). Przeprowadza liczne warsztaty szkoleniowe z różnych dziedzin fizjoterapii. Studenci mogą realizować swoje pomysły na badania, a następnie przedstawić wyniki na Konferencjach Kół Naukowych. Organizowane są obozy naukowe jak i szkolenia w ośrodkach medycznych. W ramach wolontariatu studenci pomagają pacjentom w ośrodkach rehabilitacyjnych oraz w ich domach; wspierali m.in. Ognisko TKKF „Przyjaciel Konika”, Hospicjum Domowe dla Dzieci „Alma Spei”, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem” czy Stowarzyszenie „Klika”.

KS AZS AWF Kraków

Klub Sportowy Akademickiego Związku Sportowego zrzesza sportowców na Naszej Uczelni. Oprócz treningów w różnych sekcjach sportowych organizowane są zawody międzyuczelniane w ramach AMP (Akademickich Mistrzostw Polski). Sekcje to m.in.: gimnastyka, kajakarstwo górskie, lekkoatletyka, łyżwiarstwo, narciarstwo alpejskie, narciarstwo klasyczne, piłka ręczna, snowboard, szermierka czy wioślarstwo. Organizowane są również od 2021 roku zajęcia dla seniora. Projekt ma na celu wzmocnienie kompetencji prozdrowotnych i społecznych osób tzw. II i III wieku, poprzez całoroczne uczestnictwo w zorganizowanych zajęciach rekreacyjnych o cechach treningu zdrowotnego. Prowadzone są zajęcia: aqua fitness, nordic walking, ćwiczenia ogólnorozwojowe i smovey.

Erasmus+

Program Erasmus+ to wymiana studencka na uczelniach europejskich na okres jednego lub dwóch semestrów. Dla studentów zainteresowanych wyjazdem informacje dotyczące: krajów, kierunków, zasad uczestnictwa w programie bardzo szczegółowo można znaleźć na oficjalnej stronie Naszej Uczelni. Studenci zainteresowani działalnością wolontariacką na rzecz studentów przyjazdowych na Naszą Uczelnię mogą się zgłosić i pomóc w organizacji ich czasu na Obczyźnie. Wolontariusze m.in.: pomagają  zagranicznym studentom zrealizować konieczne badania aby mogli oni rozpocząć naukę, prezentują im uczelnię, miasto, pomagają przy meldunku do Domu Studenta, są otwarci na udzielanie pomocy przez cały ich pobyt, pomagają, w miarę możliwości, rozwiązać problemy studenckie, udzielają odpowiedzi na nurtujące pytania (dotyczące miasta, komunikacji, wydarzeń itp.). Jest to świetna okazja na szlifowanie swoich umiejętności językowych, zawarcie nowych międzynarodowych znajomości, a także w przypadku chęci uczestniczenia w Programowi Erasmus+ wolontariusze mają pierwszeństwo w wyborze docelowej Uczelni, których wykaz znajduje się na stronie głównej Uczelni.

Legia Akademicka

Legia Akademicka to program skierowany do studentów, którzy chcą odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy i myślą o przyszłej służbie zawodowej. Składa się z części teoretycznej oraz praktycznej, a został opracowany przez Sztab Generalny Wojska Polskiego. Teoria obejmuje zajęcia z wykładowcami Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie, instruktorami z patronackiej jednostki wojskowej oraz kilkanaście kursów online. Część praktyczna trwa od trzech do sześciu tygodni, realizowana jest podczas przerwy wakacyjnej. Do projektu może przystąpić student, który posiada obywatelstwo polskie. Głównym celem przeszkolenia studentów jest przygotowanie uczestników w podstawowym zakresie teoretycznym i praktycznym do znajomości działań piechoty w korpusie szeregowych oraz podoficerskich (równorzędnych), nabycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do skutecznego rozwiązywania problemów organizacyjnych, planowania, organizowania i prowadzenia szkolenia oraz dowodzenia drużyną piechoty podczas realizacji działań taktycznych.

Ponadto na Uczelni są organizowane inne wydarzenia, zawody sportowe, audycje bądź kampanie, dlatego warto śledzić informacje zamieszczane na stronie internetowej Uczelni oraz mediach społecznościowych.

 

Źródła:

https://www.awf.krakow.pl/dla-studentow/informacje/110-samorzad-studencki

https://www.awf.krakow.pl/dla-studentow/pttk

https://pl.linkedin.com/school/awfchannel/

https://www.awf.krakow.pl/dla-studentow/pck-i-hdk/320-aktualnoci

https://www.awf.krakow.pl/dla-studentow/pck-i-hdk/345-przywileje-uprawnienia-czonkow-pck-hdk

http://www.azs-awf.pl/

http://www.azs-awf.pl/zajeciaseniora

https://www.awf.krakow.pl/attachments/article/3704/legia-informacje.pdf

https://www.awf.krakow.pl/attachments/article/3704/program-szkolenia.pdf

https://www.awf.krakow.pl/dla-studentow/legia-akademicka

https://wrr.awf.krakow.pl/nauka/kola-naukowe/566-manual-activity-group

https://wrr.awf.krakow.pl/nauka/kola-naukowe/567-kolo-naukowe-terapii-zajeciowej-occupational-therapy

https://wtir.awf.krakow.pl/studenci/kolo-naukowe-azymut

https://wrr.awf.krakow.pl/index.php/kola-naukowe/565

https://www.wojsko-polskie.pl/awl/legia-akademicka/