W trakcie nauki szkolnej mieliśmy prosto wytyczone cele: zdać do następnej klasy, otrzymywać dobre oceny, dostać się do wymarzonej szkoły średniej, a następnie do wyższej. W czasie kilku lat studiów mamy także utorowane zamierzenia: zdać kolokwium, zaliczyć sesje, kolejne semestry i obroną licencjacką lub magisterską zakończyć okres nauki. Gdy jednak myślimy o późniejszej karierze zawodowej, często okazuje się, że nie mamy celu, planu na siebie i uważamy, że żaden zawód nie jest dla nas odpowiedni. To przejście w życie dorosłe okazuje się dużym problematycznym skokiem.

Nie musi jednak tak być, jeżeli wykonamy krótką kalkulację swoich umiejętności, zalet oraz preferencji zawodowych i w umiejętny sposób przerzucimy to na ścieżkę kariery, wówczas dalszy etap naszego życia zawodowego nie będzie tak skomplikowany. Kariera jest pewnym procesem. Finalny rezultat jest ważny, ale nie najważniejszy. Równie istotne jest dojrzewanie jako człowieka, spełnienie się i satysfakcja z tego procesu.

Poznać siebie

Każdy musi odpowiedzieć sobie na pytania:

  • Kim jestem?
  • Co jest moją mocną stroną, która czyni mnie innym od pozostałych osób?
  • Co chcę wnieść w życie innych osób?
  • Co jest dla mnie w życiu ważne?
  • Co lubię?
  • Czego wolałbym unikać w pracy?

Odpowiedź na te pytania wymaga czasu i uważnego przyjrzenia się sobie. Znając na nie odpowiedź, będziemy wiedzieć czego oczekujemy od naszej pracy, co chcemy robić, aby mieć z tego satysfakcję i być zgodnym z samym sobą. Dzięki temu możemy przyjrzeć się preferencjom zawodowym, wyodrębnić nasz cel oraz sprecyzować dalszą ścieżkę kariery.

Wyznaczenie celu i zaplanowanie drogi

Cel jest dokładnie określoną, metą, punktem końcowym. Należy stworzyć plan, jak zamierzamy do niego dotrzeć, aby go osiągnąć. Wybór kariery powinien być uargumentowany tym, że pomaga dojść nam do celu oraz do poczucia spełnienia zawodowego. Może być tak, iż w trakcie jego realizowania zrozumiemy, że to nie jest to, co chcemy osiągnąć. Każde doświadczenie, nawet błędnie obrana ścieżka nie jest czasem zmarnowanym. Zostaje z nami wiedza na wykreowanie kolejnej, lepszej i bardziej poprawnej. Warto wspomnieć również o sensie, czyli czymś wyższym od celu, gdyż jest motywem przewodnim naszego życia. To sens będzie naturalnym motywatorem wtedy, gdy nie osiągniemy za pierwszym razem celu, pomoże nam nie poddać się i spróbować obrać inną drogę do osiągnięcia naszych pragnień.

Śledzenie rynku i jego trendów

Należy obserwować rynek pracy, który obecnie szybko się zmienia. Powstają nowe stanowiska pracy, nowe potrzeby konsumentów, a także nowe technologie. Mając tą wiedzę, możemy przewidywać pewne trendy, odpowiednio przygotowywać się, aby nas nie zaskoczyły. Warto przeglądać ogłoszenia o pracę nie tylko wtedy, gdy chcemy znaleźć nową posadę (jeżeli już ją mamy). Daje nam to również możliwość poznania, jakie kompetencje są teraz wymagane na naszym obecnym, bądź docelowym stanowisku, czy posiadamy takie umiejętności, czy powinniśmy je nabyć. Gdy zdobędziemy nowe doświadczenie, powinniśmy aktualizować opis naszego profilu/CV w mediach takich jak: LinkedIn i innych portalach, na których posiadamy konta związane z rozwojem naszej kariery.

Budowanie marki osobistej

Doświadczenia nabywamy podczas całego naszego życia. Rozwijamy swoje talenty, zdobywamy wiedzę, jesteśmy swoją własną marką. To wizerunek, idące za nim obietnice, solidność. Należy być autentycznym i nie udawać nikogo, kim się nie jest, być spójnym w tym co robimy - kierować się do celu klarowną drogą. Należy zastanowić się, jak chcemy być postrzegani, a jak jesteśmy obecnie. Należy określić, z czego chcemy być znani zawodowo, jaki sens ma nasza kariera. Dzieląc się wiedzą i dotychczasowymi doświadczeniami ze współpracownikami i znajomymi umacniamy naszą markę. Trzeba dbać o bycie widocznym i rozpoznawalnym w środowisku zawodowym, na którym nam zależy.

Ryzyko i eksperymentowanie

Jeżeli nigdy nie spróbujemy podjąć ryzyka nie przekonamy się, że może być lepiej lub gorzej. Szanse na jedną lub drugą opcje są niemierzalne tą samą miarą dla wszystkich, ale nawet gdyby miało się okazać, że ryzykując podejmiemy zły wybór, nie powinniśmy się tego obawiać. Każda porażka nas uczy i pozwala wyciągać wnioski, nie powinna być ona czynnikiem hamującym do podejmowania niepewnych decyzji, które mogą finalnie przybliżyć nas do wymarzonego celu.

Ciągły rozwój

Zarządzanie karierą - to też zarządzanie swoimi kompetencjami. Jeśli chcemy osiągać swoje cele, budować wizerunek eksperta i świadomie się rozwijać, nauka nie powinna się zakończyć na otrzymaniu dyplomu. Wiedzę nabywamy nie tylko na studiach czy szkoleniach. Kompetencje nabywamy również podczas pracy, na spotkaniach czy rozmowie z osobami z wyższymi kwalifikacjami od nas. Każdego dnia mamy okazję nauczyć się czegoś nowego, co poszerza nasze horyzonty.

 

Tekst opracowała

Julia Grochowska, studentka III roku Kierunek TiR

 

Źródła:

https://www.goldenline.pl/centrumkariery/zarzadzanie-wlasna-kariera-pomysl-o-tym-juz-dzis/

https://www.martajagodzinska.pl/zarzadzac-swoja-kariera

https://idealniedopasowana.pl/zasady-zarzadzania-kariera/